Instrukcja powrotu macew
Instrukcja powrotu macew
W sierpniu ruszył w Kocku Program Edukacyjny „Instrukcja Powrotu”. Zachęcamy do włączenia się w pomoc przy powrocie macew (żydowskich nagrobków) na lokalny cmentarz.
W czasie II wojny światowej i przez pewien czas po jej zakończeniu w wielu wsiach i miastach Polski znikały z cmentarzy nagrobki żydowskie. Używane były jako budulec murów, chodników, przerabiane na toczaki. Do dziś większość z nich nie wróciła na swoje miejsce, wciąż jest jednak na to szansa.
Program Edukacyjny „Instrukcja Powrotu” powstał z myślą o tych miejscowościach, gdzie już toczą się rozmaite działania wokół lokalnej historii. W 10 wsiach i miastach w Polsce stworzone zostały
tzw. Instrukcje Powrotu Macewy. Instrukcje te, drukowane w formie plakatów i ulotek, w kilku punktach wyjaśniają, co można zrobić, chcąc włączyć się w akcję powrotu macew na lokalny cmentarz. W Kocku wiele nagrobków trafiło na należne im miejsce jeszcze przed rozpoczęciem projektu. Miejscowy nauczyciel historii, Paweł Szczotka, zainteresował tym tematem swoich uczniów. Zwrócono ok. 10 macew w ponad rok. Chcielibyśmy, aby informacja dotarła do jak największej liczby osób, dlatego liczymy na pomoc wszystkich mieszkańców Kocka i okolic.
Cały program powstał według pomysłu Łukasza Baksika, fotografa który od kilku lat jeździ po Polsce, dokumentując „Macewy Codziennego Użytku” (tytuł całego projektu). Osoby, które znalazły takie macewy lub mają je gdzieś na terenie swoich gospodarstw, najczęściej nie wiedzą, do kogo mogłyby zwrócić się o pomoc w ich przeniesieniu. Macewy zostają więc w murach i w polach „przez zasiedzenie”. Jeśli kolejne macewy wrócą na cmentarz żydowski, zostaną na nim zabezpieczone razem z tymi, które udało się odnaleźć podczas działań podjętych przez Pawła Szczotkę.
Jeśli znają Państwo w Waszej miejscowości miejsca, gdzie zachowały się macewy (żydowskie płyty nagrobne), możecie pomóc w ich powrocie na cmentarz. Serdecznie do tego zachęcamy!
Możecie to Państwo zrobić na kilka sposobów:
Zadzwonić pod numer telefonu 818591110 (w godz. 9.00-15.00) lub napisać
na adres: nowykock@hf.org.pl, gdzie udzielone zostaną Państwu wszystkie niezbędne informacje. Jeśli nie jesteście Państwo w stanie sami przenieść macew, pomożemy w zorganizowaniu transportu i osób do pomocy. Można się z nami spotkać osobiście lub pozostać anonimowym.
Zostawić macewę przy ogrodzeniu cmentarza żydowskiego w Kocku.
Program Edukacyjny koordynowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w partnerstwie z Fundacją Uptown dzięki dotacji Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Więcej informacji na: www.instrukcjapowrotu.blogspot.com
Projekt realizowany przy wsparciu:
-
Fundacja UPTOWN została założona w Warszawie w 2009 roku przez Mike’a Urbaniaka. Jej głównym celem jest organizowanie, upowszechnianie i promowanie działań artystycznych i kulturalnych; promowanie polskich twórców w kraju i za granicą oraz przygotowywanie i opracowywanie kompleksowych programów i projektów społeczno-kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy.
źródło: http://www.uptownfoundation.eu/foundation.php
Od 2002 roku realizują projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce. Pracują z młodymi ludźmi, animatorami kultury, pracownikami organizacji pozarządowych i domów kultury, nauczycielami i artystami oraz seniorami. W przedsięwzięciach Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" sztuka staje się narzędziem społecznej zmiany.
źródło:http://tit.home.pl/about.html
Patriotyzm to działanie, inicjatywa i pomysłowość. To szacunek, dobrze rozumiana duma i radość z bycia Polakiem. "Patriotyzm Jutra" to program Muzeum Historii Polski realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stawiający na inicjatywy propagujące historię w nowoczesnych formach, kreujący postawy patriotyczne i obywatelskie.
źródło: http://www.muzhp.pl/konkursy/patriotyzm-jutra/170/patriotyzm-jutra